Saç Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

05/12/2018
  • Saç Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Dış görünümüne önem veriyorsan önceliği saçlarına vermelisin. Çünkü sağlıklı, temiz, etkileyici, parlak, güzel kokan saçlar ile her girdiğin ortamda iz bırakabilirsin. Sen saçlarına ne kadar özen gösterdiğini düşünsen de farkında olmadığın bazı alışkanlıklar yüzünden onları yıpratıyor olabilirsin. Çünkü her konuda olduğu gibi saç bakımı konusunda da ne yazık ki doğru bilinen yanlışlar var. Aşağıda bunlardan en yaygın olanları bulabilirsin.

1- Saçlarını şampuanlamak için tamamen ıslatmaya gerek yok!

Yanlış! Acelen olduğunda, örneğin sabah işe gitmeden önce saçını lavaboya eğip bir iki dakika suya tutarak hemen şampuan uyguluyor olabilirsin. Ama bu alışkanlığından hemen vazgeçmen gerek. Çünkü şampuanın düzgün emilmesi ve görevini yerine getirmesi için yeterince ıslanarak emici hale gelmiş saçlara ihtiyacı var. Dolayısıyla saçlarını duşun altında en az üç dakika ıslatmadan uyguladığın şampuandan yeterince yararlanamazsın.

2- Çok sıcak suyla yıkayınca saçlar daha iyi temizlenir!

Saç bakımı konusunda en sık yapılan yanlışlardan biri de “kaynar su” ile saçları yıkamaktır! Çok sıcak su ile banyo yaptığın zaman cildinde gözeneklerin açıldığını hissedebilirsin. Ama saçların ve saç derinin bu durumdan olumsuz etkileneceğini bilmen gerekir. Saçlarını çok sıcak su ile yıkadığında kurutabilirsiniz. Çok sıcak su, saçın doğal neminin kaybolmasına neden olur. Dolayısıyla saçını normal sıcaklıkta suyla yıkayarak daha sağlıklı bir sonuç alabilirsin.

3 – Her zaman aynı şampuanı kullanmak faydalıdır!

En sık yapılan bir diğer hata da her zaman aynı şampuanı kullanmaktır. Unutma ki saçlar da canlıdır. Nasıl ki mevsimlere göre ve yaşadığın stres koşullarına göre vücudunun ihtiyaçları değişiyorsa saçlarının da ihtiyaçları değişir. İşte bu nedenle saçını iyi tanımalı ve yıpratıcı dış etkenleri göz önüne alarak kullandığın şampuanın formülünü ihtiyacına göre değiştirmelisin.

4- Her gün saçları yıkamak saçları yıpratır!

Her gün saçları yıkamanın saçları yıprattığı ve matlaştırdığı da doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Nasıl ki her gün yıkadığın halde yüzün kurumuyorsa, doğru ürünlerle ve doğru bir yıkama tekniği uyguladığında saçların da kurumaz! Saçının cinsini iyi tanımlamalı ve ayrıca saçına uygulayacağın bakıma sağlıklı karar vermelisin. Bu yöntemle seçeceğin şampuan ve ürünlerle saçını düzenli olarak yıkayabilirsin.

5- Herhangi bir şampuan kullanmak yeter! Hayır yetmez!

Şampuan seçerken pek çok kriteri göz önünde bulundurmalısın. Öncelikle saçını iyi tanımlamalı, ikinci aşamada ise hedefini iyi belirlemelisin. Saçının düz, dalgalı ya da kıvırcık olması; ince, normal ya da kalın telli olması; kuru, normal ya da yağlı olması ve her gün, gün aşırı ya da haftada bir olan yıkama sıklığını göz önüne alarak saçını tanımlayabilirsin. Bütün bu özellikleri bilmen, doğru şampuanı seçmen için yeterli olmaz. Şampuan seçmeden önceki ikinci aşamada ise hedeflerini belirlemelisin. Örneğin; bakım ve onarım, besleme ve saçı canlandırma, hacim kazandırma, kepek önleme, hava almayan saçlara bakım yapma, anti-aging, saç kökü besleme, boya koruma, ipeksi yumuşaklık, yağ seviyesini düzenleme gibi hedeflerden bir ya da birkaçını belirlediğinde artık şampuanını bilinçli olarak seçebilirsin.

6- Saçımı 3 dakikada yıkayabilirim!

Zamanla yarıştığın için bu yanlışı yapıyorsun. Ama unutma ki 5 dakikanın altında bir zaman içinde saçlarını olması gerektiği gibi yıkayamazsın. Çünkü saç derine parmak uçlarınla nazikçe masaj yaparak şampuanı yedirmen gerekir. Bu sayede kan dolaşımına da katkı sunmuş olursun. Aceleden saçlarına ne kadar hoyrat davranırsan o kadar zarar vereceğini unutmamalısın!

7- Duştan önce saç fırçalanmaz!

Yanlış! Duştan önce saçlarını fırçalayarak hem yıkama sırasında saçlarının karışmasını engelleyebilir hem de kopmuş saçları uzaklaştırarak yıkama işini kolaylaştırabilirsin. Saçlarını kuruyken nazikçe fırçalamanın saçlarına bir zararı olmaz.